Hapsiyaş Köprüsü

1935 Yılında yapılan köprü başka örneği bulunmaması nedeniyle 31.10.1996 tarihinde Anıtsal Eser olarak tescil edilen ve diğer adı “Kiremitli Köprü” olarak bilinen Hapsiyaş Köprüsü 2002 yılında Trabzon Valiliği tarafından aslına uygun olarak restore edilmiştir. Hapsiyaş Köprüsü Tarihi

Hapsiyaş Köprüsü ismini Bölümlü Köyünde, Fatih Mahallesinin eski (bilinen ad) isminden almaktadır.  1935 yılında, Abdulaziz Sandıkçı tarafından yapılan Kiremitli (Hapsiyas) Köprüsü 1987 yılında Karayolları 10. Bölge Müdürlügünce aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.

Uzungöl yolu üzerinde Trabzon – Çaykara yolu üzerindedir. Uzungöl’e gidenlerin yolu üzerinde görülmeye değer kıymetli tarihi eserimizdir.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ 22.Bölge Müdürlüğü öncülüğünde başlatılan Solaklı Vadisi Taşkın Koruma, Rehabilitasyon ve Çevre Düzenlemesi projesi kapsamında düzenlenen mesire alanı içerisinde ziyaretçilerin piknik ve dinlenmesi için çardak şeklinde yapılar yapılmış, peyzaj düzenlemeleri ile güzel bir görüntüye bürünmesi sağlanmıştır. Hapşiyas Köprüsü ile uyumlu halde Solaklı Deresi’nin her iki yakasında inşa edilen seyir terasları, piknik alanları, yürüyüş yolu ve mola vermek için kapalı mesire alanı oluşturulmuştur. Dere üzerinde yapılan ufak set gölü ile manzara bütünleştiğinde yol yorgunluğunuzu biraz olsun hafitletecek tarihi Hapsiyaş Köprüsünü mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.